Przywracanie pamieci miejscom UMK

O PRZEPROWADZONYCH GRACH MIEJSKICH SŁÓW KILKA

 

Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wpisany w szerszą perspektywę miasta, już kilkakrotnie pełnił funkcję planszy gry miejskiej. Przedsięwzięcia te były efektem pracy uczestników kolejnych edycji projektu edukacyjno-badawczego Studenci wobec miejsc (nie)pamięci UMK.

W prezentowanych wydarzeniach brali udział gracze/studenci UMK, którzy w maksymalnie 5-osobowych zespołach zmagali się z przygotowanymi dla nich zadaniami związanymi z określonymi miejscami pamięci. Po wykonaniu każdego zadania  – bez względu na jego rezultat – każda drużyna otrzymywała wskazówkę, które miała postać m.in. wierszowanej zagadki, zadania matematycznego, rebusu, fragmentu piosenki,  planu budynku, zdjęcia prezentującego fragment określonego budynku, przedmiotu, puzzli, organizatorki przebranej za Temidę, a co najważniejsze umożliwiała lokalizację kolejnych miejsc pamięci/stacji na trasie gry. O zwycięstwie w grze decydowała liczba zgromadzonych punktów, których ilość przyznawana były za wykonanie poszczególnych zadań i wpisywana do przygotowanych specjalnie na tę okoliczność kart podróży lub indeksów.

W czasie trwania poszczególnych gier ich uczestnicy gromadzili punkty np.:  układając chronologicznie fotografie Rektorów toruńskiej uczelni (zgodnie z datami ich kadencji); prezentując scenkę inspirowaną tytułem książki Henryka Elzenberga: Kłopot z istnieniem. Aforyzmy w porządku czasu; tworząc wiersze z wykorzystaniem jednowyrazowych tytułów utworów literackich Zbigniewa Herberta; odpowiadając na pytania z zakresu historii UMK, czy znajomości regulaminu studiów; rysując karykatury JM Rektora; odnajdując książkę Stefana Czaji zlokalizowaną w gmachu Biblioteki Głównej UMK; malując na twarzy jednego z członków drużyny jej symbol; śpiewając jedną z piosenek zespołu Republika; układając z rozsypanek wyrazowych łacińskie sentencje; uczestnicząc w slalomie z książką na głowie; tworząc listy miejsc pamięci, które upamiętnią związki Jana Pawła II z UMK; projektując miejsce pamięci, które mogłoby zostać poświęcone Profesorowi Kazimierzowi Sośnickiemu; wskazując na mapie miejsca, które w czasie swoich podróży odwiedził Profesor Rajmund Galon.

Gracze w zależności od edycji gry mieli również możliwość: wzięcia udziału w  privatissimum; skosztowania tradycyjnego sernika i kompotu w gmachu Wydziału Teologicznego UMK, gdzie kiedyś mieściła się uniwersytecka stołówka; wysłuchania utworów muzycznych, przy których bawili się studenci w poprzednich dziesięcioleciach; obejrzenia wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami społeczności akademickiej i dotyczącymi sposobów definiowania przez nich miejsc pamięci (UMK); zwiedzenia różnorodnych zabytkowych pomieszczeń, czy pokoju w akademiku, którego wystrój stylizowany był  na lata 50’.

Analizy materiałów audiowizualnych, rozmów, wywiadów i ankiet ewaluacyjnych przeprowadzonych po zakończeniu poszczególnych gier miejskich z jej uczestnikami pozwala stwierdzić, że udział w nich umożliwił im poszerzenie wiedzy na temat miejsc pamięci UMK, na temat wydarzeń i osób, które odcisnęły ślad nie tylko na historii toruńskiej uczelni. Dzięki wypowiedziom organizatorów-przewodników, uzupełnianych treściami materiałów dydaktycznych w formie posterów – przygotowanych specjalnie na tę okoliczność, poznali m.in. szczegóły życiorysów wybitnych naukowców. Można także wnioskować, że uczestnictwo w grze stworzyło im możliwość konstruowania kompetencji społecznych, obywatelskich, etnograficznych, interkulturowych w praktycznym działaniu oraz zdobycia doświadczeń, które mogą stanowić fundament budowania tożsamości akademickiej.

I Gra miejska – „Studenci UMK wobec miejsc (nie)pamięci”
Zapraszamy do obejrzenia czterech galerii zdjęć z I edycji gry miejskiej, która odbyła się 08.06.2012 roku

5 29 11

II Gra miejska – „Kurs na wyspy (nie)pamięci UMK”
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i krótkiej relacji z II edycji gry miejskiej, która odbyła się 12.05.2013 roku w ramach Juwenaliów UMK
Galeria 5

III Gra miejska – „Przywracanie pamięci miejscom UMK”
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i relacji z III edycji gry miejskiej, która odbyła się 29.04.2014 w ramach XIV Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Miejscapamieci2 miejscapamieci1 DSC_0734.JPG

IV Gra miejska – „Bohaterowie UMK”
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z IV edycji gry miejskiej, która odbyła się 09.05.2015r. w ramach Juwenaliów UMK.​

DSC_0071 DSC_0057 DSC_0089

Comments are closed.